Auction 379 - Floor auction

Date: 2021-12-15

# Items: 611

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1085
Imperio Macedonio. Alejandro III, Magno (336-323 a.C.). Cyme. Tetradracma. (S. 6722 var) (MJP. 1633). 16,47 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1086
Reino de Tracia. Lisímaco (323-281 a.C.). Sardis. Tetradracma. (S. 6814 var) (CNG. III, 1750d). 17 g. EBC-/EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1087
Imperio Seléucida. Seleuco I, Nicator (312-280 a.C.). Ecbatana. Tetradracma. (S. 6829 var) (CNG. IX, 12k). 17,07 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1088
Imperio Parto. Vologases III (105-147 d.C.). Ecbatana. Dracma. (S.GIC 5831) (Mitchiner A. & C. W. 673). Bella. 3,72 g. EBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1089
Imperio Parto. Vologases IV (147-191 d.C.). Ecbatana. Dracma. (S.GIC. 5858) (Mitchiner A. & C. W. 687). Bella. 3,58 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1090
(después 211 a.C.). Anónima. Denario. (Bab. 2) (Craw. 53/2). 4,47 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1091
(hacia 82-81 a.C.). Gens Annia. Denario. (Bab. 2) (S. 2b) (Craw. 366/1b). Bella. 3,90 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1092
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 11) (Craw. 340/1) (FFC. 245). Muy bella. 4 g. EBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1093
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 11) (Craw. 340/1) (FFC. 259). Bella. 3,94 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1094
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 11) (Craw. 340/1) (FFC. 266). Bella. 3,83 g. EBC/EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1095
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 11) (Craw. 340/1) (FFC. 279). Bella. 3,73 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1096
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 11) (Craw. 340/1) (FFC. 297, mismo ejemplar). 3,81 g. EBC-/MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1097
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 11) (Craw. 340/1) (FFC. 313). Bella. 3,97 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1098
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 11) (Craw. 340/1) (FFC. 317). Bella. 3,89 g. EBC-/EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1099
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 11) (S. 11a) (Craw. 340/1) (FFC. 311). Bella. 3,77 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1100
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 12) (Craw. 340/1) (FFC. 240). Bella. 3,85 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1101
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 12) (Craw. 340/1) (FFC. 240). Muy bella. 4,11 g. S/C-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1102
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 12) (Craw. 340/1) (FFC. 241). Bella. 3,89 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1103
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 12) (S. 12b) (Craw. 340/1) (FFC. 228). Bella. 3,89 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1104
(90 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 12) (S. 12b) (Craw. 340/1) (FFC. 229). 3,77 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 379 - Floor auction . 1105
(hacia 67 a.C.). Gens Calpurnia. Denario. (Bab. 24) (Craw. 408/1b) (FFC. 408). Bella. 3,96 g. EBC-.