Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION

Date: 2015-02-05

# Items: 225

Total starting: 21698

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2221
(174 d.C.). Marco Aurelio. Denario. (Spink 4904 var) (S. 263) (RIC. 287). 3,54 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2222
(167 d.C.). Marco Aurelio. Denario. (Spink 4934) (S. 882) (RIC. 171). 3,13 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2223
(179 d.C.). Marco Aurelio. Denario. (Spink 4949 var.) (S. 968a) (RIC. 403). 3,37 g. MBC+/MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2224
(161-175 d.C.). Faustina hija. Denario. (Spink 5254) (S. 111) (RIC. 686). 3,24 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2225
(161-175 d.C.). Faustina hija. Sestercio. (Spink 5275) (Co. 112) (RIC. 1642). 27,68 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2226
(165 d.C.). Lucio Vero. Denario. (Spink 5355 var.) (S. 262) (RIC. 528). 3,06 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2227
(164-166 d.C.). Lucilla. Denario. (Spink 5491) (S. 70) (RIC. 784). 2,95 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2228
(164-166 d.C.). Lucilla. Sestercio. (Spink 5506) (Co. 72) (RIC. 1763). 22,83 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2229
(164 d.C.). Lucilla. Sestercio. (Spink 5508) (Co. 83) (RIC. 1773). Pátina verde. 22,15 g. MBC/MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2230
(175-176 d.C.). Cómodo. Denario. (Spink 5546) (S. 401) (RIC. 613). 3,29 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2231
(175-176 d.C.). Cómodo. As. (Spink 5564) (Co. 710) (RIC. 1544, de Marco Aurelio). 12,80 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2232
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2233
(192 d.C.). Cómodo. Dupondio. (Spink 5843) (Co. 581) (RIC. 620). 13,66 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2234
(196 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6256) (S. 6) (RIC. 74). Escasa. 2,86 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2235
(195 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6264) (S. 42) (RIC. 40). 2,94 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2236
(198-200 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6270) (S. 100 (RIC. 504). 3,21 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2237
(197 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6284) (S. 212) (RIC. 97). 3,47 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2238
(197 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6335 var) (S. 437) (RIC. 105). 3,29 g. MBC/MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2239
(210 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6346 var) (S. 543) (RIC. 234). 3,21 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2240
(200 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6354) (S. 586) (RIC. 166). 3,25 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 265 - MAIL COIN AUCTION - 2241
(201 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6357) (S. 599) (RIC. 167a). 3,47 g. MBC+.