Auction 393

Date: 2022-07-07

# Items: 2288

Total starting: 223292

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 169
(300-301 d.C.). Maximiano Hércules. Antioquía. Follis. (Spink 13275) (Co. 184) (RIC. 54b). 9,06 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 170
(300 d.C.). Maximiano Hércules. Alejandría. Follis. (Spink 13282) (Co. 184) (RIC. 30b). Ex ANE 08/03/1989, nº 889. 9,29 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 171
(302-303 d.C.). Maximiano Hércules. Aquileia. Follis. (Spink 13297) (Co. 504) (RIC. 35b). 9,63 g. MBC/MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 172
(307 d.C.). Maximiano Hércules. Cartago. Follis. (Spink 13440) (Co. 74) (RIC. 59). 7,59 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 173
(307 d.C.). Maximiano Hércules. Lugdunum. Follis. (Spink 13450 var) (Co. 143 var) (RIC. 218). 9,16 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 174
(297-299 d.C.). Constancio I, Cloro. Cyzicus. Follis. (Spink 14032) (Co. 58) (RIC. 11a). 11,58 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 175
(300 d.C.). Constancio I, Cloro. Londinium. Follis. (Spink 14034 var) (Co. 72 var) (RIC. 16). 9,46 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 176
(302-303 d.C.). Constancio I, Cloro. Treveri. Follis. (Spink 14037 var) (Co. 110) (RIC. 531 var). Restos del plateado original. 9,21 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 177
(303-305 d.C.). Constancio I, Cloro. Treveri. Follis. (Spink 14038 var) (Co. 109) (RIC. 594a). 9,38 g. MBC+/EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 178
(301-303 d.C.). Constancio I, Cloro. Lugdunum. Follis. (Spink 14042 var) (Co. 122) (RIC. 167a). 8,80 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 179
(302-303 d.C.). Constancio I, Cloro. Tesalónica. Follis. (Spink 14060) (Co. 89) (RIC. 24a). Ex ANE 19/12/1989, nº 426. 10,24 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 180
(297-298 d.C.). Constancio I, Cloro. Heraclea. Follis. (Spink 14061) (Co. 89) (RIC. 20a). Restos del plateado original. 10,10 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 181
(300-301 d.C.). Constancio I, Cloro. Roma. Follis. (Spink 14086) (Co. 267) (RIC. 102a). 9,92 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 182
(300 d.C.). Constancio I, Cloro. Aquileia. Follis. (Spink 14094) (Co. 264) (RIC. 30a). 9,12 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 183
(305 d.C.). Constancio I, Cloro. Ticinum. Follis. (Spink 14170) (Co. 44) (RIC. 55a). 10,73 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 184
(297-299 d.C.). Galerio Maximiano. Cyzicus. Follis. (Spink 14342) (Co. 39) (RIC. 11b). 11,46 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 185
(302-303 d.C.). Galerio Maximiano. Treveri. Follis. (Spink 14348) (Co. 83) (RIC. 530b). 10,56 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 186
(302-303 d.C.). Galerio Maximiano. Treveri. Follis. (Spink 14348) (Co. 83) (RIC. 530b). 12,52 g. EBC-/MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 187
(303-305 d.C.). Galerio Maximiano. Lugdunum. Follis. (Spink 14356 var) (Co. 93) (RIC. 180b). 10,52 g. EBC-/MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 188
(302-303 d.C.). Galerio Maximiano. Tesalónica. Follis. (Spink 14371) (Co. 78) (RIC. 24b). 10 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 393 - 189
(297-298 d.C.). Galerio Maximiano. Heraclea. Follis. (Spink 14372) (Co. 78) (RIC. 20b). 9,45 g. MBC+.