Auction 375 - Floor auction

Date: 2021-10-20

# Items: 1142

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 64
(377-326 a.C.). Lesbos. Mytilene. Hekté. (S. 4252) (CNG. VI, 1030). Ex Leu Numismatics 31/10/2000, nº 646. Ex Hess-Divo 22/10/2008, nº 411. 2,56 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 65
(412-378 a.C.). Lesbos. Mytilene. Hekté. (S. falta) (CNG. VI. 993). Ex Numismatik Naumann 07/01/2018, nº 185. 2,53 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 66
(412-378 a.C.). Lesbos. Mytilene. Hekté. (S. falta) (CNG. VI, 1004). 2,50 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 67
(377-326 a.C.). Lesbos. Mytilene. Hekté. (S. falta) (CNG. VI, 1022). 2,55 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 68
(454-427 a.C.). Lesbos. Mytilene. Hekté. (S. falta) (CNG. VI, 979). Ex Numismatik Naumann 04/11/2018, nº 159. 2,52 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 69
(377-326 a.C.). Lesbos. Mytilene. Hekté. (S. falta) (CNG. VI, 1018). Ex Savoca 19/03/2017, nº 35. 2,50 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 70
(87-85 a.C.). Jonia. Éfeso. Estátera de oro. (S. 4397 var). Atractiva. Ex NFA 24/03/1977, nº 286. Ex Gemini III 09/01/2007, nº 179. Rara. 8,52 g. MBC+/EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 71
(480-400 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4526) (BMC. XIV, 32). Ex Roma Numismatics 27/09/2015, nº 414. Ex Roma Numismatics 29/09/2016, nº 256. 2,55 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 72
(480-400 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4529) (BMC. XIV, 77). Ex Numismatik Naumann 03/01/2016, nº 348. 2,54 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 73
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4530). Ex Numismatik Naumann 01/11/2015, nº 259. 2,52 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 74
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4530 var) (BMC. XIV, 45 sim). 2,55 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 75
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4530 var) (BMC. XIV, 47). Ex Numismatik Naumann 06/04/2014, nº 249. 2,54 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 76
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4531 var) (BMC. XIV, 60). Ex Gorny & Mosch 12/10/2008, nº 121. Ex Gorny & Mosch 10/10/2011, nº 452. 2,54 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 77
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4531 var) (BMC. XIV, 62). Ex Colección De la Tour, Hess-Divo 04/05/2009, nº 1166. 2,53 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 78
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4531 var) (BMC. XIV, 63). Ex Numismatik Naumann 01/02/2015, nº 166. 2,53 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 79
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. falta) (BMC. XIV, 50). Ex Numismatik Naumann 06/08/2017, nº 218. 2,55 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 80
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4532 sim) (BMC. XIV, 57 sim). Ex Maison Palombo 27/11/2009, nº 16. 2,53 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 81
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. 4533 var) (BMC. XIV, 36). Ex Numismatik Naumann 03/09/2017, nº 253. 2,52 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 82
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. falta) (BMC. XIV, 52). Ex Numismatik Naumann 06/04/2014, nº 247. 2,51 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 83
(400-330 a.C.). Jonia. Focea. Hekté. (S. falta) (BMC. XIV, falta). Ex NAC 24/03/2010, nº 856. Ex CNG 25/08/2010, nº 157. 2,52 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 375 - Floor auction . 84
(486-450 a.C.). Lidia. Dárico. (S. 4677). 8,30 g. MBC+.