Auction 316 – On-line auction

Date: 2018-10-16

# Items: 1316

Total starting: 71771

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3022
(74 d.C.). Vespasiano. Denario. (Spink 2299) (S. 362) (RIC. 703). 3 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3023
(70 d.C.). Vespasiano, Tito y Domiciano. Denario. (Spink 2399) (S. 5) (RIC. 16). 2,95 g. Limpiada. Rara. (MBC).
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3024
(72-73 d.C.). Tito. Antioquía Denario. (Spink 2435, mal descrita) (S. 395) (RIC. 1563, de Vespasiano). 2,91 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3025
(80 d.C.). Tito. Denario. (Spink 2512) (S. 303) (RIC. 115). 3,22 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3026
(86 d.C.). Domiciano. Denario. (Spink 2729 var) (S. 194) (RIC. 425). 3,24 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3027
(97 d.C.). Nerva. Denario. (Spink 3020) (S. 20) (RIC. 14). 3,07 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3028
(123 d.C.). Adriano. Dupondio. (Spink 3670) (Co. 1470) (RIC. 605). 13,68 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3029
(133 d.C.). Sabina. Denario. (Spink 3925) (S. 81) (RIC. 410). 3,04 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3030
(148-149 d.C.). Antonino pío. Denario. (Spink 4067 var) (S. 284) (RIC. 175). 3,59 g. Bella. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3031
(151-152 d.C.). Antonino pío. Denario. (Spink 4095 var) (S. 585) (RIC. 216a). 2,94 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3032
(140 d.C.). Antonino pío. Denario. (Spink 4120) (S. 915a) (RIC. 95). 2,87 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3033
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3034
(147 d.C.). Antonino pío. Sestercio. (Spink 4174) (Co. 363) (RIC. 770). 23,32 g. Oxidaciones limpiadas. (MBC).
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3035
(156-157 d.C.). Antonino pío. Sestercio. (Spink 4251) (Co. 1017) (RIC. 964). 24,67 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3036
(141 d.C.). Antonino pío y Marco Aurelio. Denario. (Spink 4524) (S. 15) (RIC. 417a). 3,16 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3037
(después 147 d.C.). Faustina madre. Denario. (Spink 4581) (S. 93) (RIC. 358). 3,52 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3038
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3039
(después 147 d.C.). Faustina madre. Denario. (Spink 4594) (S. 175) (RIC. 384). 2,85 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3040
(176 d.C.). Faustina hija. Denario. (Spink 5217) (S. 75) (RIC. 746). 3,05 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3041
(164-166 d.C.). Lucilla. As. (Spink 5519) (Co. 61) (RIC. 1758). 11,29 g. Pátina verde. EBC-/EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 316 – On-line auction - 3042
(190 d.C.). Cómodo. Denario. (Spink 5643) (S. 172) (RIC. 227). 3,05 g. MBC+.