Auction 296

Date: 2017-09-21

# Items: 2601

Total starting: 243277

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 357
(274 d.C.). Aureliano. Antoniniano. (Spink 11572 var) (Co. 153) (RIC. 254). 3,78 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 358
(274-275 d.C.). Aureliano. Antoniniano. (Spink 11597) (Co. 206) (RIC. 366). 3,43 g. Bella. S/C-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 359
(275-276 d.C.). Tácito. Antoniniano. (Spink 11793) (Co. 90 var) (RIC. 152). 3,88 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 360
(276 d.C.). Floriano. Antoniniano. (Spink 11860) (Co. 35) (RIC. 32). 3,83 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 361
(278-280 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 11953 var) (Co. 40) (RIC. 155). 3,76 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 362
(278-280 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 11953 var) (Co. 46) (RIC. 158). 4,50 g. Pátina verde. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 363
(280 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 11966) (Co. 150) (RIC. 661). 3,87 g. Bella. EBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 364
(280 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 11967 var) (Co. 137) (RIC. 332). 3,43 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 365
(280 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 12013 var) (Co. 479) (RIC. 720). 3,77 g. Pequeña grieta. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 366
(276 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 12018) (Co. 498) (RIC. 726). 4,42 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 367
(280-281 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 12021) (Co. 509) (RIC. 925). 3,95 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 368
(280-281 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 12021 var) (Co. 507 var) (RIC. 733). 4,22 g. Bella. EBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 369
(280-281 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 12021 var) (Co. 509 var) (RIC. 731). 4,20 g. Pequeña grieta. EBC+/EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 370
(277 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 12050 var) (Co. 729) (RIC. 52). 4,21 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 371
(283 d.C.). Numeriano. Antoniniano. (Spink 12246) (Co. 16) (RIC. 410). 2,71 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 372
(300-301 d.C.). Diocleciano. Antioquía. Follis. (Spink 12797) (Co. 101) (RIC. 54a). 9,20 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 373
(296-297 d.C.). Maximiano Hércules. Ticinum. Follis. (Spink 13250) (Co. 179) (RIC. 31b). 9,81 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 374
(302-303 d.C.). Maximiano Hércules. Antioquía. Follis. (Spink 13276) (Co. 184) (RIC. 56b). 7,77 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 375
(303-305 d.C.). Constancio I, Cloro. Lugdunum. Follis. (Spink 14045 var) (Co. 121) (RIC. 180a). 9,31 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 376
(300-301 d.C.). Constancio I, Cloro. Antioquía. Follis. (Spink 14069) (Co. 89) (RIC. 55a). 11,53 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 296 - 377
(300-301 d.C.). Constancio I, Cloro. Antioquía. Follis. (Spink 14069) (Co. 89) (RIC. 55a). 9,78 g. Bella. S/C-/S/C.