Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION

Date: 2014-12-11

# Items: 2650

Total starting: 146718

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3975
s/d. Portugal. Juan III (1521-1557). 1 vintem (20 reais). (Gomes 35.02). Leyendas: PORTUGAL / PORTUGALI. 1,69 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3976
s/d. Portugal. Juan III (1521-1557). 1 real portugués. (Gomes 80.07 var).   Escasa. 3,33 g. MBC/MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3977
s/d. Portugal. Juan III (1521-1557). 1 real portugués dobrado. (Gomes 91.03). 7,15 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3978
s/d (1582). Portugal. Antonio I. 4 reais. (Gomes 04.03). CU. Muy rara. 6,44 g. BC+/MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3979
1677. Portugal. Pedro, Príncipe Regente. 10 reis. (Kr. 99) (Gomes 12.01). CU. Escasa. 18,93 g. MBC/MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3980
1691. Portugal. Pedro I. 6 vintems (120 reis). (Kr. 158) (Gomes 52.08). 4,16 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3981
1687. Portugal. Pedro II. 1/2 cruzado (200 reis). (Kr. 148) (Gomes 59.03). Ex HSA (Morton &, Eden 13/11/2012, nº 108). 8,57 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3982
1691. Portugal. Pedro II. 12 vintems (240 reis). (Kr. 148) (Gomes 61.08). Escasa. 8,51 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3983
1706. Portugal. Pedro II. 12 vintems (240 reis). (Kr. falta) (Gomes 64.06). Rara. 8,29 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3984
1689. Portugal. Pedro II. 1 cruzado (480 reis). (Kr. 154.3) (Gomes 86.02) (Dav. 4392). ¶ PETRVS...PORTVG¶ . Pátina. Rara. 17 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3985
1713. Portugal. Juan V. 5 reis. (Kr. 194) (Gomes 14.05). CU. 5,59 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3986
1714. Portugal. Juan V. 5 reis. (Kr. 194) (Gomes 14.07). CU. 6,90 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3987
1737. Portugal. Juan V. 5 reis. (Kr. 225) (Gomes 19.06). CU. 6,74 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3988
1737. Portugal. Juan V. 5 reis. (Kr. 226) (Gomes 19.04). CU. 6,80 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3989
1734. Portugal. Juan V. 10 reis. (Kr. 217) (Gomes 34.12). CU. 13,69 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3990
s/d. Portugal. Juan V. 1/2 tostao. (Kr. 199) (Gomes 45.03). 1,43 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3991
1707. Portugal. Juan V. 12 vintems (240 reis). (Kr. 181) (Gomes 73.01). Rara. 8,18 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3992
s/d. Portugal. José I. 1 tostao (100 reis). (Kr. 238.1) (Gomes 19.01). 2,92 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3993
1777. Portugal. María I y Pedro III. 3 reis. (Kr. 260) (Gomes 01.01). CU. Pátina. 3,75 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3994
1797. Portugal. María I. 5 reis. (Kr. 305) (Gomes 02.03). CU. 6 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 3995
1798. Portugal. María I. 1 cruzado (480 reis). (Kr. 288) (Gomes 18.10). 14,74 g. MBC.