Auction 303

Date: 2018-01-24

# Items: 2426

Total starting: 109675

Filter By: Order By:
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1021
(129 d.C.). Sabina. Denario. (Spink 3919) (S. 12) (RIC. 398). 3,21 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1022
(131 d.C.). Sabina. Denario. (Spink 3922) (S. 62) (RIC. 407). 3,37 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1023
(159-160 d.C.). Antonino pío. Denario. (Spink 4094) (S. 573) (RIC. 301). 3,32 g. MBC+/MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1024
(156-157 d.C.). Antonino pío. Denario. (Spink 4126 var) (S. 1023) (RIC. 264). 2,99 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1025
(156-157 d.C.). Antonino pío. Denario. (Spink 4126 var) (S. 1023) (RIC. 264). 3,25 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1026
(147 d.C.). Antonino pío. Sestercio. (Spink 4174) (Co. 363) (RIC. 770). 25,72 g. Fuerte grieta. (MBC+).
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1027
(139 d.C.). Antonino pío. Dupondio. (Spink falta) (Co. 855) (RIC. 552A). 11,40 g. Ex Áureo & Calicó 27/04/2016, nº 3060. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1028
(después 147 d.C.). Faustina madre. Denario. (Spink 4582) (S. 78) (RIC. 360). 2,98 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1029
(142 d.C.). Faustina madre. Sestercio. (Spink 4632) (Co. 254) (RIC. 1148). 23,58 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1030
(157-161 d.C.). Faustina hija. Denario. (Spink 4702) (S. 24) (RIC. 497, de Antonino pío). 3,26 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1031
(161 d.C.). Antonino pío. Denario. (Spink 5193) (S. 164a) (RIC. 438, de Marco Aurelio). 3,26 g. EBC+/EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1032
(176 d.C.). Faustina hija. Sestercio. (Spink 5228) (Co. 72) (RIC. 1703). 20,51 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1033
(161-175 d.C.). Faustina hija. Denario. (Spink 5249) (S. 35) (RIC. 669). 2,76 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1034
(161-175 d.C.). Faustina hija. Denario. (Spink 5267) (S. 274) (RIC. 731). 2,83 g. Leve grieta. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1035
(164 d.C.). Lucio Vero. Denario. (Spink 5355) (S. 229) (RIC. 515). 3,47 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1036
(182 d.C.). Cómodo. Denario. (Spink 5713) (Co. 833) (RIC. 33). 3,03 g. Defecto en canto. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1037
(194 d.C.). Clodio Albino. Denario. (Spink 6144) (S. 48) (RIC. 7). 2,95 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1038
(204 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6285) (S. 222) (RIC. 266). 2,77 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1039
(195 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6326 var) (S. 389a) (RIC. 53). 2,81 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1040
(195 d.C.). Septimio Severo. Sestercio. (Spink 6437) (Co. 616) (RIC. 691). 21,98 g. MBC+/MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 303 - 1041
(196-202 d.C.). Julia Domna. Denario. (Spink 6577) (S. 21) (RIC. 637). 3,22 g. Ex Áureo & Calicó 24/05/2017, nº 3072. MBC+.