Auction 331 – On-line auction

Date: 2019-05-22

# Items: 1273

Total starting: 80579

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1043
s/d. Trajano. Bitinia. Incierta. AE 20. (S.GIC. falta) (RPC. III, 1154). 5,91 g. Pátina verde. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1044
s/d. Trajano. Misia. Attaea. AE 17. (S.GIC. falta) (RPC. III, 1755). 3,09 g. Pátina verde. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1045
s/d. Trajano. Pamfilia. Perga. AE 19. (S.GIC. 1050 var) (RPC. III, 2687). 4,75 g. Ex Naville 03/12/2017, nº 243. MBC-/MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1046
(113-114 d.C.). Trajano. Alejandría. Dichalkon. (Spink 3320) (Kampmann-Ganschow 27.574). 1,66 g. EBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1047
(117 d.C.). Adriano. Denario. (Spink 3465 var) (S. 248a) (RIC. 9). 3,02 g. MBC/MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1048
(117 d.C.). Adriano. Denario. (Spink 3465 var) (S. 250a) (RIC. 4c). 3,38 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1049
(127 d.C.). Adriano. Denario. (Spink falta) (S. 363a) (RIC. 345 var). 3,04 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1050
(127 d.C.). Adriano. Denario. (Spink 3482) (S. 472a) (RIC. 197). 2,90 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1051
(134 d.C.). Adriano. Denario. (Spink 3495 var) (S. 761) (RIC. 243). 3,19 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1052
(117 d.C.). Adriano. Denario. (Spink 3509) (S. 1009c) (RIC. 2c). 3,18 g. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1053
(117 d.C.). Adriano. Denario. (Spink 3509 var) (S. 1009b) (RIC. 2c var). 2,80 g. Incisión en reverso. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1054
(117 d.C.). Adriano. Denario. (Spink 3511 var) (S. 1012) (RIC. 7b). 2,97 g. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1055
(136 d.C.). Adriano. Sestercio. (Spink 3633) (Co. 1272) (RIC. 952). 27,85 g. Escasa. MBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1056
(136 d.C.). Adriano. Sestercio. (Spink 3633 var) (Co. 1263) (RIC. 954). 26,13 g. Escasa. MBC.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1057
s/d. Adriano. Pisidia. Baris. AE 19. (S.GIC. 1211 var) (RPC. III, 2776). 4,06 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1058
(137 d.C.). Aelio. As. (Spink 3993) (Co. 57) (RIC. 1067). 12,52 g. Campos repasados. (MBC+).
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1059
(148 d.C.). Antonino pío. Denario. (Spink 4076) (S. 301) (RIC. 168). 3,19 g. EBC-.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1060
(después 147 d.C.). Faustina madre. Denario. (Spink 4576) (S. 11) (RIC. 347). 3,40 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1061
(después 147 d.C.). Faustina madre. Denario. (Spink 4577 var) (S. 7) (RIC. 348b). 3,23 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1062
(140 d.C.). Faustina madre. Denario. (Spink 4670 var) (S. 219) (RIC. 339a). 3,18 g. MBC+.
Aureo & Calicó, S.L. - Auction 331 – On-line auction - 1063
(163 d.C.). Marco Aurelio. Denario. (Spink 4925 var) (S. 526) (RIC. 70). 3,50 g. MBC+.