Subasta 281

Date: 2016-09-20

# Items: 193

Total starting: 14114

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 167 Numistats ref: 259732

(217-218 d.C.). Diadumeniano. As. (Spink 7456) (Co. 8) (RIC. 212). 11,13 g Rara. MBC. Description
MBC Grade
150 EUR Starting
250 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 168 Numistats ref: 259731

(219 d.C.). Eliogábalo. Antoniniano. (Spink 7488 var) (S. 39) (RIC. 72). 4,41 g. MBC-. Description
MBC Grade
20 EUR Starting
30 EUR Estimate
35 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 169 Numistats ref: 259730

(218-219 d.C.). Eliogábalo. Denario. (Spink 7511 var) (S. 32a) (RIC. 71). 2,90 g. MBC. Description
MBC Grade
25 EUR Starting
35 EUR Estimate
25 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 170 Numistats ref: 259729

(220-221 d.C.). Eliogábalo. Denario. (Spink 7523 var) (S. 92) (RIC. 107). 3,23 g. EBC-. Description
EBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate
66 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 171 Numistats ref: 259728

Elagabalus Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.el.112 RIC 112 References
(220-221 d.C.). Eliogábalo. Denario. (Spink 7524) (S. 98a) (RIC. 112). 2,97 g. MBC+. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
70 EUR Estimate
50 EUR Realized
3 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 172 Numistats ref: 259727

Elagabalus Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.el.146 RIC 146 References
(221-222 d.C.). Eliogábalo. Denario. (Spink 7549) (S. 276) (RIC. 146). 2,99 g. MBC+. Description
MBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate
38 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 173 Numistats ref: 259726

(220-221 d.C.). Eliogábalo. Sestercio. (Spink 7567 var) (Co. 106 var) (RIC. 359 var). 21,67 g. MBC-. Description
MBC Grade
125 EUR Starting
175 EUR Estimate
150 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 174 Numistats ref: 259725

(220 d.C.). Julia Paula. Denario. (Spink 7655) (S. 6a) (RIC. 211). 3 g. MBC+. Description
MBC Grade
75 EUR Starting
100 EUR Estimate
75 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 175 Numistats ref: 259724

Elagabalus Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.el.254 RIC 254 References
(218-220 d.C.). Julia Maesa. Denario. (Spink 7750) (S. 16) (RIC. 254). 2,06 g. MBC/MBC-. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate
35 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 176 Numistats ref: 259723

(226 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7856 var) (S. 9) (RIC. 127). 3,57 g. MBC+. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
70 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 177 Numistats ref: 259722

(231 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7863) (S. 51) (RIC. 193). 2,70 g. Pequeña grieta radial. EBC-. Description
EBC Grade
70 EUR Starting
100 EUR Estimate
75 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 178 Numistats ref: 259721

(231 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7865 var) (S. 57) (RIC. 194). 3,25 g. MBC+. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
60 EUR Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 179 Numistats ref: 259720

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.sa.144 RIC 144 References
(225 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7873) (S. 95) (RIC. 144). 2,70 g. EBC-. Description
EBC Grade
70 EUR Starting
90 EUR Estimate
80 EUR Realized
38 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 180 Numistats ref: 259719

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.sa.293 RIC 293 References
(223 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7889) (S. 195b) (RIC. 293). 3,10 g. MBC. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate
35 EUR Realized
12 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 181 Numistats ref: 259718

(223 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7894 var) (S. 239) (RIC. 232). 2,90 g. MBC+. Description
MBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 182 Numistats ref: 259717

(224 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7897) (S. 256) (RIC. 44). 2,77 g. EBC-. Description
EBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate
60 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 183 Numistats ref: 259716

(231 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7913) (S. 411a) (RIC. 109). 3,58 g. Pequeñas oxidaciones. MBC+. Description
MBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 184 Numistats ref: 259715

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.sa.294 RIC 294 References
(223 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7920) (S. 495) (RIC. 294). 3,67 g. MBC+. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
70 EUR Estimate
50 EUR Realized
5 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 185 Numistats ref: 259714

(232 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7927) (S. 543) (RIC. 254). 3,27 g. Bella. EBC. Description
EBC Grade
80 EUR Starting
120 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 281 - 186 Numistats ref: 259713

(232 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7927) (S. 546) (RIC. 254). 2,74 g. EBC-. Description
EBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate
66 EUR Realized