Subasta 278-2

Date: 2016-05-25

# Items: 218

Total starting: 10730

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2231 Numistats ref: 245012

(235-236 d.C.). Maximino I. Denario. (Spink 8310) (S. 31a) (RIC. 12). 3,73 g. MBC. Description
MBC Grade
35 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2232 Numistats ref: 245011

(235-236 d.C.). Maximino I. Denario. (Spink 8310) (S. 31a) (RIC. 12). 2,98 g. EBC-. Description
EBC Grade
60 EUR Starting
90 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2233 Numistats ref: 245010

Maximinus Thrax Authority
Sestertius Denomination
RIC ric.4.max_i.78 RIC 78 References
(236-238 d.C.). Maximino I. Sestercio. (Spink 8327 var) (Co. 13) (RIC. 78). 16,52 g. MBC/MBC-. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate
40 EUR Realized
22 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2234 Numistats ref: 245009

Maximinus Thrax Authority
Sestertius Denomination
(236-238 d.C.). Maximino I. Sestercio. (Spink 8327 var) (Co. 13) (RIC. 78). 22,61 g. Cantos pulidos. MBC. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
70 EUR Estimate
22 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2235 Numistats ref: 245008

Maximinus Thrax Authority
Sestertius Denomination
RIC ric.4.max_i.81 RIC 81 References
(236-238 d.C.). Maximino I. Sestercio. (Spink 8332) (Co. 38) (RIC. 81). 23,46 g. Grieta. MBC+/MBC-. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
75 EUR Estimate
24 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2236 Numistats ref: 245007

Maximinus Thrax Authority
Sestertius Denomination
RIC ric.4.max_i.64 RIC 64 References
(235-236 d.C.). Maximino I. Sestercio. (Spink 8338 var) (Co. 88) (RIC. 64). 20,04 g. MBC+. Description
MBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate
65 EUR Realized
29 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2237 Numistats ref: 245006

(236-238 d.C.). Máximo. Sestercio. (Spink 8411) (Co. 14) (RIC. 13). 24,27 g. MBC-. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
75 EUR Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2238 Numistats ref: 245005

Gordian III Authority
Antoninianus Denomination
RIC ric.4.gor_iii.63 RIC 63 References
(240 d.C.). Gordiano III. Antoniniano. (Spink 8602) (S. 25) (RIC. 63). 4,36 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate
15 EUR Realized
16 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2239 Numistats ref: 245004

Gordian III Authority
Antoninianus Denomination
RIC ric.4.gor_iii.65 RIC 65 References
(240 d.C.). Gordiano III. Antoniniano. (Spink 8606) (S. 62) (RIC. 65). 3,92 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate
19 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2240 Numistats ref: 245003

Gordian III Authority
Antoninianus Denomination
RIC ric.4.gor_iii.84 RIC 84 References
(241-243 d.C.). Gordiano III. Antoniniano. (Spink 8615) (S. 109) (RIC. 84). 4,16 g. MBC+. Description
MBC Grade
20 EUR Starting
30 EUR Estimate
62 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2241 Numistats ref: 245002

Gordian III Authority
Antoninianus Denomination
RIC ric.4.gor_iii.37 RIC 37 References
(239 d.C.). Gordiano III. Antoniniano. (Spink 8637) (S. 210) (RIC. 37). 4,79 g. MBC+. Description
MBC Grade
20 EUR Starting
30 EUR Estimate
20 EUR Realized
21 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2242 Numistats ref: 245001

Gordian III Authority
Antoninianus Denomination
RIC ric.4.gor_iii.5 RIC 5 References
(238-239 d.C.). Gordiano III. Antoniniano. (Spink 8664) (S. 357) (RIC. 5). 3,82 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate
23 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2243 Numistats ref: 245000

Gordian III Authority
Antoninianus Denomination
RIC ric.4.gor_iii.95 RIC 95 References
(241-243 d.C.). Gordiano III. Antoniniano. (Spink 8670) (S. 404) (RIC. 95). 4,38 g. MBC+/MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate
17 EUR Realized
70 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2244 Numistats ref: 244999

(241-243 d.C.). Gordiano III. Sestercio. (Spink 8705A) (Co. 76) (RIC. 310a). 19,81 g. MBC-. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2245 Numistats ref: 244998

(238-239 d.C.). Gordiano III. Sestercio. (Spink 8709) (Co. 106) (RIC. 255a). 17,72 g. Grieta radial. Pátina verde. MBC+. Description
MBC Grade
75 EUR Starting
110 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2246 Numistats ref: 244997

(241-243 d.C.). Gordiano III. Sestercio. (Spink 8712) (Co. 122) (RIC. 300a). 25,19 g. MBC. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
70 EUR Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2247 Numistats ref: 244996

(240 d.C.). Gordiano III. Sestercio. (Spink 8714 var) (Co. 143 var) (RIC. 290a var). 16,53 g. Pátina verde. MBC. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate
35 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2248 Numistats ref: 244995

(243-244 d.C.). Gordiano III. Sestercio. (Spink 8718) (Co. 157) (RIC. 332a). 14,90 g. MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2249 Numistats ref: 244994

(239 d.C.). Gordiano III. Sestercio. (Spink 8745) (Co. 384) (RIC. 273a). 18,45 g. MBC. Description
MBC Grade
45 EUR Starting
60 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 278-2 - 2250 Numistats ref: 244993

(245 d.C.). Filipo I. Antoniniano. (Spink 8937) (S. 87) (RIC. 38b). 3,61 g. MBC+. Description
MBC Grade
20 EUR Starting
30 EUR Estimate
21 EUR Realized