Subasta 276-2

Date: 2016-04-27

# Items: 151

Total starting: 8670

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3167 Numistats ref: 241354

(313 d.C.). Licinio padre. Heraclea. Follis. (Spink 15240) (Co. 108) (RIC. 73). 3,06 g. MBC+. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3168 Numistats ref: 241353

(317 d.C.). Constantino I. Heraclea. Follis. (Spink 16032) (Co. 459) (RIC. 16). 3,28 g. Plateado original. EBC. Description
EBC Grade
40 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3169 Numistats ref: 241352

(321 d.C.). Constantino I. Treveri. AE 19. (Spink 16171 var) (Co. 20) (RIC. 316). 2,24 g. MBC+/MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3170 Numistats ref: 241351

(321-324 d.C.). Constantino I. Siscia. AE 19. (Spink 16220) (Co. 123) (RIC. 180). 2,94 g. EBC. Description
EBC Grade
40 EUR Starting
50 EUR Estimate
47 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3171 Numistats ref: 241350

(326-328 d.C.). Constantino I. Tesalónica. AE 19. (Spink 16254) (Co. 454) (RIC. 153). 2,92 g. MBC. Description
MBC Grade
20 EUR Starting
25 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3172 Numistats ref: 241349

(334-335 d.C.). Constantino I. Siscia. AE 18. (Spink 16351A) (Co. 254) (RIC. 235). 2,20 g. Pátina verde. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3173 Numistats ref: 241348

(330-333/335 d.C.). Constantino I. Antioquía. AE 17. (Spink 16359) (Co. 254) (RIC. 86). 2,48 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3174 Numistats ref: 241347

(321 d.C.). Constantino II. Aquileia. AE 18. (Spink 17170) (Co. 32) (RIC. 96). 2,81 g. Pátina verde. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3175 Numistats ref: 241346

(321-324 d.C.). Constantino II. Siscia. AE 18. (Spink 17194) (Co. 38) (RIC. 182). 3,73 g. EBC+. Description
EBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3176 Numistats ref: 241345

(363-364 d.C.). Joviano. Sirmium. AE 21. (Spink 19229) (Co. 35) (RIC. 120). 2,65 g. MBC+. Description
MBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3177 Numistats ref: 240495

(383-386 d.C.). Teodosio I. Cyzicus. AE 24. (Spink 20482) (Co. 19) (RIC. 14c). 4,83 g. Pátina verde. MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate