Subasta 276-2
Subasta 276-2
Date: 2016-04-27
# Items: 151
Total starting: 8670
All items (151)
(151)
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3167
Numistats ref: 241354
(313 d.C.). Licinio padre. Heraclea. Follis. (Spink 15240) (Co. 108) (RIC. 73). 3,06 g. MBC+.
MBC
Grade
30 EUR
Starting
50 EUR
Estimate
EUR
Realized
Find potential matches automatically
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3168
Numistats ref: 241353
(317 d.C.). Constantino I. Heraclea. Follis. (Spink 16032) (Co. 459) (RIC. 16). 3,28 g. Plateado original. EBC.
EBC
Grade
40 EUR
Starting
50 EUR
Estimate
EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3169
Numistats ref: 241352
(321 d.C.). Constantino I. Treveri. AE 19. (Spink 16171 var) (Co. 20) (RIC. 316). 2,24 g. MBC+/MBC.
MBC
Grade
15 EUR
Starting
20 EUR
Estimate
EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3170
Numistats ref: 241351
(321-324 d.C.). Constantino I. Siscia. AE 19. (Spink 16220) (Co. 123) (RIC. 180). 2,94 g. EBC.
EBC
Grade
40 EUR
Starting
50 EUR
Estimate
47 EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3171
Numistats ref: 241350
(326-328 d.C.). Constantino I. Tesalónica. AE 19. (Spink 16254) (Co. 454) (RIC. 153). 2,92 g. MBC.
MBC
Grade
20 EUR
Starting
25 EUR
Estimate
EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3172
Numistats ref: 241349
(334-335 d.C.). Constantino I. Siscia. AE 18. (Spink 16351A) (Co. 254) (RIC. 235). 2,20 g. Pátina verde. MBC.
MBC
Grade
15 EUR
Starting
20 EUR
Estimate
EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3173
Numistats ref: 241348
(330-333/335 d.C.). Constantino I. Antioquía. AE 17. (Spink 16359) (Co. 254) (RIC. 86). 2,48 g. MBC.
MBC
Grade
15 EUR
Starting
20 EUR
Estimate
EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3174
Numistats ref: 241347
(321 d.C.). Constantino II. Aquileia. AE 18. (Spink 17170) (Co. 32) (RIC. 96). 2,81 g. Pátina verde. MBC.
MBC
Grade
15 EUR
Starting
20 EUR
Estimate
EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3175
Numistats ref: 241346
(321-324 d.C.). Constantino II. Siscia. AE 18. (Spink 17194) (Co. 38) (RIC. 182). 3,73 g. EBC+.
EBC
Grade
40 EUR
Starting
60 EUR
Estimate
EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3176
Numistats ref: 241345
(363-364 d.C.). Joviano. Sirmium. AE 21. (Spink 19229) (Co. 35) (RIC. 120). 2,65 g. MBC+.
MBC
Grade
60 EUR
Starting
80 EUR
Estimate
EUR
Realized
Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 276-2 - 3177
Numistats ref: 240495
(383-386 d.C.). Teodosio I. Cyzicus. AE 24. (Spink 20482) (Co. 19) (RIC. 14c). 4,83 g. Pátina verde. MBC.
MBC
Grade
40 EUR
Starting
60 EUR
Estimate
EUR
Realized
3
4
5
6
7
8