Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION

Date: 2015-12-16

# Items: 139

Total starting: 8728

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2142 Numistats ref: 226719

(204 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6372) (S. 744) (RIC. 295). 3,34 g. MBC+. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate
41 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2143 Numistats ref: 226718

(210 d.C.). Julia Domna. Denario. (Spink 6583) (S. 55) (RIC. 552). 3,36 g. MBC+. Description
MBC Grade
45 EUR Starting
70 EUR Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2144 Numistats ref: 226717

(196 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6679) (S. 587) (RIC. 4). 2,96 g. MBC+. Description
MBC Grade
45 EUR Starting
70 EUR Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2145 Numistats ref: 226716

(213 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6819) (S. 150) (RIC. 223). 3,07 g. MBC+. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate
51 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2146 Numistats ref: 226715

(205 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6858) (S. 420a) (RIC. 80b). Leve grieta. 3,25 g. MBC+. Description
MBC Grade
60 EUR Starting
75 EUR Estimate
71 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2147 Numistats ref: 226714

(218-219 d.C.). Eliogábalo. Antoniniano. (Spink 7498) (S. 254) (RIC. 138). 4,53 g. MBC+/MBC. Description
MBC Grade
60 EUR Starting
80 EUR Estimate
60 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2148 Numistats ref: 226713

(220-221 d.C.). Eliogábalo. Denario. (Spink 7501) (S. 1a) (RIC. 56). 2,62 g. MBC+. Description
MBC Grade
45 EUR Starting
70 EUR Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2149 Numistats ref: 226712

(219 d.C.). Eliogábalo. Denario. (Spink 7520) (S. 70a) (RIC. 95). Limpiada. 3,26 g. (EBC-). Description
EBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate
60 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2150 Numistats ref: 226711

Elagabalus Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.el.21 RIC 21 References
(219 d.C.). Eliogábalo. Denario. (Spink 7530) (S. 143) (RIC. 21). Pequeña grieta radial. 2,50 g. EBC-/MBC+. Description
EBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate
50 EUR Realized
27 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2151 Numistats ref: 226710

(220-221 d.C.). Eliogábalo. Denario. (Spink 7554 var) (S. 300) (RIC. 161). 3,18 g. MBC+. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate
45 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2152 Numistats ref: 226709

(220 d.C.). Julia Soaemias. Denario. (Spink 7720) (S. 14) (RIC. 243). 3,39 g. MBC+. Description
MBC Grade
45 EUR Starting
65 EUR Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2153 Numistats ref: 226708

(226 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7856 var) (S. 9) (RIC. 127). 3,12 g. MBC+. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2154 Numistats ref: 226707

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.sa.133 RIC 133 References
(226 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7857) (S. 23) (RIC. 133). 2,50 g. MBC. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate
92 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2155 Numistats ref: 226706

(231 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7865 var) (S. 57 var) (RIC. 194). Pequeña grieta radial. 3,31 g. MBC. Description
MBC Grade
18 EUR Starting
30 EUR Estimate
26 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2156 Numistats ref: 226705

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.sa.143 RIC 143 References
(225 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7873 var) (S. 97) (RIC. 143). 2,96 g. MBC. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate
41 EUR Realized
12 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2157 Numistats ref: 226704

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.sa.168 RIC 168 References
(226 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7887) (S. 187) (RIC. 168). 3,11 g. MBC+. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate
39 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2158 Numistats ref: 226703

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.sa.19 RIC 19 References
(223 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7891 var) (S. 229) (RIC. 19). 2,78 g. MBC. Description
MBC Grade
35 EUR Starting
50 EUR Estimate
45 EUR Realized
39 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2159 Numistats ref: 226702

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
(223 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7891 var) (S. 229) (RIC. 19). 3,15 g. EBC-. Description
EBC Grade
45 EUR Starting
70 EUR Estimate
60 EUR Realized
39 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2160 Numistats ref: 226701

(222 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7895 var) (S. 207) (RIC. 7). 2,66 g. MBC. Description
MBC Grade
25 EUR Starting
40 EUR Estimate
25 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 273 - MAIL COIN AUCTION - 2161 Numistats ref: 226700

Severus Alexander Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.sa.48 RIC 48 References
(225 d.C.). Alejandro Severo. Denario. (Spink 7897 var) (S. 270) (RIC. 48). 2,35 g. MBC. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate
14 Past auctions