Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION

Date: 2015-04-22

# Items: 115

Total starting: 6950

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION - 4222 Numistats ref: 199674

Probus Authority
Antoninianus Denomination
RIC ric.5.pro.526 RIC 526 References
(281-282 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 12033 var) (Co. 617) (RIC. 526). 3,37 g. EBC/EBC-. Description
EBC Grade
40 EUR Starting
75 EUR Estimate
46 EUR Realized
9 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION - 4223 Numistats ref: 199673

Probus Authority
Antoninianus Denomination
RIC ric.5.pro.200 RIC 200 References
(278-280 d.C.). Probo. Antoniniano. (Spink 12038 var) (Co. 650) (RIC. 200). 3,22 g. MBC/MBC+. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate
15 EUR Realized
20 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION - 4224 Numistats ref: 199672

(283-285 d.C.). Caro. Alejandría. Tetradracma de vellón. (Spink 12406) (BMC. XVI, 2447). 7,18 g. MBC+. Description
MBC Grade
50 EUR Starting
75 EUR Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION - 4225 Numistats ref: 199671

(300-303 d.C.). Diocleciano. Ticinium. Follis. (Spink 12821) (Co. 436) (RIC. 45a). 10,58 g. MBC. Description
MBC Grade
25 EUR Starting
40 EUR Estimate
30 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION - 4226 Numistats ref: 199670

(285-286 d.C.). Diocleciano. Alejandría. Tetradracma de vellón. (Spink 12855) (BMC. XVI, 2529). 7,63 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
25 EUR Estimate
22 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION - 4227 Numistats ref: 199669

(326-328 d.C.). Constantino I. Tesalónica. AE 19. (Spink 16254) (Co. 454) (RIC. 153). 3,44 g. MBC+. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate
20 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION - 4228 Numistats ref: 199668

(319-320 d.C.). Constantino I. Siscia. AE 19. (Spink 16288) (Co. 643) (RIC. 83). 2,96 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
20 EUR Estimate
15 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 267 - MAIL COIN AUCTION - 4229 Numistats ref: 199667

(325-326 d.C.). Helena. Heraclea. AE 18. (Spink 16613) (Co. 12) (RIC. 79). 3,50 g. MBC+. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
50 EUR Estimate
55 EUR Realized