Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION

Date: 2014-12-11

# Items: 259

Total starting: 25152

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2351 Numistats ref: 192110

(207 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6358) (S. 606) (RIC. 288). 3,20 g. MBC. Description
MBC Grade
35 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2352 Numistats ref: 192109

(200 d.C.). Septimio Severo. Denario. (Spink 6387) (S. 761) (RIC. 171a). 3,39 g. MBC+. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2353 Numistats ref: 192108

s/d. Septimio Severo. Moesia Inferior. Marcianopolis. AE 26. (S.GIC. 2123 var) (MBC. III, 4 var). 9,90 g. BMC. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
35 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2354 Numistats ref: 192107

s/d. Septimio Severo. Moesia Inferior. Nicopolis ad Istrum. AE 16. (S.GIC. falta) (BMC. III, 18 sim) Pátina verde. 2,17 g. MBC. Description
MBC Grade
25 EUR Starting
30 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2355 Numistats ref: 192106

s/d. Septimio Severo. Moesia Inferior. Nicopolis ad Istrum. AE 19. (S.GIC. falta) (BMC. III, falta). 3,77 g. MBC. Description
MBC Grade
25 EUR Starting
35 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2356 Numistats ref: 192105

s/d. Septimio Severo. Moesia Inferior. Nicopolis ad Istrum. AE 27. (S.GIC. falta) (BMC. III, falta). 12,26 g. BC+. Description
35 EUR Starting
40 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2357 Numistats ref: 192104

(202 d.C.). Julia Domna. Denario. (Spink 6585) (S. 76) (RIC. 555). 3,66 g. MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2358 Numistats ref: 192103

(202 d.C.). Julia Domna. Denario. (Spink 6586) (S. 72) (RIC. 556). 3,24 g. MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2359 Numistats ref: 192102

(198 d.C.). Julia Domna. Denario. (Spink 6593) (S. 123) (RIC. 564). 3,09 g. MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2360 Numistats ref: 192101

(198 d.C.). Julia Domna. Denario. (Spink 6593) (S. 123) (RIC. 564). 2,32 g. MBC+. Description
MBC Grade
45 EUR Starting
60 EUR Estimate
45 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2361 Numistats ref: 192100

(203 d.C.). Julia Domna. Denario. (Spink 6601) (S. 156) (RIC. 574). 3,59 g. MBC. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
40 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2362 Numistats ref: 192099

(204 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6806) (S. 97) (RIC. 130a). 2,84 g. MBC/MBC-. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2363 Numistats ref: 192098

Caracalla Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.crl.195 RIC 195 References
(212 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6825) (S. 205) (RIC. 195). 3,04 g. MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate
25 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2364 Numistats ref: 192097

Caracalla Authority
Denarius Denomination
RIC ric.4.crl.254 RIC 254 References
(215 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6835) (S. 282) (RIC. 254). 3,27 g. MBC/MBC-. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
40 EUR Estimate
50 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2365 Numistats ref: 192096

(201 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6853) (S. 175) (RIC. 54b). 3,10 g. MBC-. Description
MBC Grade
30 EUR Starting
40 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2366 Numistats ref: 192095

(201 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6853 var) (S. 178) (RIC. 63). 3,40 g. MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2367 Numistats ref: 192094

(202 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6854) (S. 179a) (RIC. 65). 3,40 g. MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2368 Numistats ref: 192093

(205 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6858) (S. 420a) (RIC. 80b). 3,51 g. MBC+/MBC. Description
MBC Grade
40 EUR Starting
60 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2369 Numistats ref: 192092

(206 d.C.). Caracalla. Denario. (Spink 6909 var) (S. 689) (RIC. 179). 3,39 g. MBC-. Description
MBC Grade
35 EUR Starting
50 EUR Estimate

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL MAIL AUCTION - 2370 Numistats ref: 192091

(202 d.C.). Plautilla. Denario. (Spink 7065) (S. 1) (RIC. 363a). 3,19 g. MBC+. Description
MBC Grade
65 EUR Starting
90 EUR Estimate
75 EUR Realized