Subasta 264 - GENERAL AUCTION

Date: 2014-12-11

# Items: 84

Total starting: 30510

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL AUCTION - 95 Numistats ref: 192624

(141 d.C.). Faustina madre. Áureo. (Spink 4550 var) (Co. 35) (RIC. 350 a) (Calicó 1749). Escasa. 7,31 g. MBC. Description
MBC Grade
2000 EUR Starting
3000 EUR Estimate
2100 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL AUCTION - 113 Numistats ref: 191585

(410-411 d.C.). Máximo. Barcelona. Siliqua. (S. 1b) (RIC. 1601). Muy rara. 1,35 g. MBC+/MBC. Description
MBC Grade
900 EUR Starting
1500 EUR Estimate
2200 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL AUCTION - 91 Numistats ref: 192628

Hadrian Authority
Aureus Denomination
RIC ric.2.hdn.192d RIC 192d References
(125-128 d.C.). Adriano. Áureo. (Spink falta) (Co. falta) (RIC. 192d) (Calicó 1231). 7,31 g. EBC-. Description
EBC Grade
3000 EUR Starting
4000 EUR Estimate
4300 EUR Realized
2 Past auctions

Aureo & Calicó, S.L. - Subasta 264 - GENERAL AUCTION - 82 Numistats ref: 192637

Claudius Authority
Denarius Denomination
RIC ric.1(2).cl.37 RIC 37 References
(46-47 d.C.). Claudio. Denario. (Spink 1845 var) (Co. 46) (RIC. 37). Rara. 3,69 g. EBC-. Description
EBC Grade
5000 EUR Starting
7000 EUR Estimate
7600 EUR Realized
3 Past auctions