Auction 435

Date: 2024-07-11

# Items: 1814

Total starting: 76104

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 959 Numistats ref: 646364

Monedas antiguas de Hispania. Bolivia Category
Bolivia. 1830. Potosí. JF. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,94 g. EBC/EBC-. Description
ebc- Grade
45 EUR Starting
- Estimate
95 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 960 Numistats ref: 646365

Bolivia. 1830. Potosí. J. 8 soles. (KM. 97). Rayitas. AG. 26,80 g. MBC/MBC-. Description
MBC- Grade
18 EUR Starting
- Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 961 Numistats ref: 646366

Bolivia. 1830. Potosí. J. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,66 g. MBC/MBC-. Description
MBC- Grade
18 EUR Starting
- Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 962 Numistats ref: 646367

Bolivia. 1831. Potosí. JF. 8 soles. (KM. 97). Manchitas. AG, 26,59 g. MBC/MBC-. Description
MBC- Grade
15 EUR Starting
- Estimate
40 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 963 Numistats ref: 646368

Bolivia. 1831. Potosí. JF. 8 soles. (KM. 97). Manchitas. AG. 27,04 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
70 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 964 Numistats ref: 646369

Bolivia. 1832. Potosí. JL. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,88 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 965 Numistats ref: 646370

Bolivia. 1833. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,80 g. MBC-/MBC. Description
MBC- Grade
15 EUR Starting
- Estimate
40 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 966 Numistats ref: 646371

Bolivia. 1833. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,75 g. MBC+. Description
MBC+ Grade
45 EUR Starting
- Estimate
85 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 967 Numistats ref: 646372

Bolivia. 1834. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 27,88 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
45 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 968 Numistats ref: 646373

Bolivia. 1835. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). Pátina oscura. AG. 26,75 g. MBC-. Description
MBC- Grade
15 EUR Starting
- Estimate
60 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 969 Numistats ref: 646374

Bolivia. 1835. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,87 g. MBC. Description
MBC Grade
18 EUR Starting
- Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 970 Numistats ref: 646375

Bolivia. 1836. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,84 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 971 Numistats ref: 646376

Bolivia. 1836. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 27 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
65 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 972 Numistats ref: 646377

Bolivia. 1837. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,59 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
39 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 973 Numistats ref: 646378

Bolivia. 1837. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 27 g. MBC+. Description
MBC+ Grade
30 EUR Starting
- Estimate
60 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 974 Numistats ref: 646379

Bolivia. 1838. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,66 g. MBC+. Description
MBC+ Grade
30 EUR Starting
- Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 975 Numistats ref: 646380

Bolivia. 1839. Potosí. LM. 8 soles. (KM. 97). AG. 26,89 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 976 Numistats ref: 646381

Bolivia. 1839. Potosí. LR. 8 soles. (KM. 97). Manchitas. AG. 27,31 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 977 Numistats ref: 646382

Bolivia. 1840. Potosí. LR. 8 soles. (KM. 97). AG. 27,12 g. MBC+/MBC. Description
MBC+ Grade
18 EUR Starting
- Estimate
90 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 978 Numistats ref: 646383

Bolivia. 1841. Potosí. LR. 8 soles. (KM. 103). AG. 26,54 g. MBC-. Description
MBC- Grade
15 EUR Starting
- Estimate
30 EUR Realized