Auction 435

Date: 2024-07-11

# Items: 1814

Total starting: 76104

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 993 Numistats ref: 646398

Monedas antiguas de Hispania. Bolivia Category
Bolivia. 1851. Potosí. FM. 8 soles. (KM. 109). AG. 26,78 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
60 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 994 Numistats ref: 646399

Bolivia. 1851. Potosí. FM. 8 soles. (KM. 109). AG. 27,02 g. MBC+. Description
MBC+ Grade
18 EUR Starting
- Estimate
100 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 995 Numistats ref: 646400

Bolivia. 1852. Potosí. FM. 8 soles. (KM. 112.1). AG. 26,89 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
75 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 996 Numistats ref: 646401

Bolivia. 1852. Potosí. FM. 8 soles. (KM. 112.1). AG. 27,03 g. MBC+. Description
MBC+ Grade
18 EUR Starting
- Estimate
130 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 997 Numistats ref: 646402

Bolivia. 1854. Potosí. MJ. 8 soles. (KM. 112.2). Resello oriental. AG. 26,70 g. MBC+. Description
MBC+ Grade
25 EUR Starting
- Estimate
100 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 998 Numistats ref: 646403

Bolivia. 1855. Potosí. MJ. 8 soles. (KM. 112.2). AG. 27,06 g. MBC. Description
MBC Grade
18 EUR Starting
- Estimate
100 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 999 Numistats ref: 646404

Bolivia. 1855. Potosí. MJ. 8 soles. (KM. 112.2). AG. 27,06 g. MBC/MBC+. Description
MBC+ Grade
25 EUR Starting
- Estimate
130 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1000 Numistats ref: 646405

Bolivia. 1859. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 137). Muy rara. AG. 26,32 g. BC/BC-. Description
BC- Grade
60 EUR Starting
- Estimate
170 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1001 Numistats ref: 646406

Bolivia. 1859. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.2). Escasa. AG. 18,63 g. BC+. Description
30 EUR Starting
- Estimate
130 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1002 Numistats ref: 646407

Bolivia. 1859. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.3). AG. 19,21 g. MBC-. Description
MBC- Grade
18 EUR Starting
- Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1003 Numistats ref: 646408

Bolivia. 1859. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.3). AG. 19,86 g. MBC+/MBC. Description
MBC+ Grade
25 EUR Starting
- Estimate
45 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1004 Numistats ref: 646409

Bolivia. 1859. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.3). AG. 20,35 g. MBC+. Description
MBC+ Grade
18 EUR Starting
- Estimate
70 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1005 Numistats ref: 646410

Bolivia. 1859. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.4). Escasa. AG. 19,77 g. BC. Description
BC Grade
18 EUR Starting
- Estimate
110 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1006 Numistats ref: 646411

Bolivia. 1859. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.6). Manchitas. AG. 19,86 g. EBC-/MBC+. Description
ebc- Grade
60 EUR Starting
- Estimate
120 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1007 Numistats ref: 646412

Bolivia. 1860. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.6). AG. 19,73 g. MBC-/BC+. Description
MBC- Grade
15 EUR Starting
- Estimate
25 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1008 Numistats ref: 646413

Bolivia. 1860. Potosí. FJ. 8 soles (KM. 138.6). AG. 20,31 g. MBC+/MBC. Description
MBC+ Grade
18 EUR Starting
- Estimate
40 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1009 Numistats ref: 646414

Bolivia. 1860. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.6). AG. 20,38 g. MBC+. Description
MBC+ Grade
18 EUR Starting
- Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1010 Numistats ref: 646415

Bolivia. 1860. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.6). AG. 20,23 g. EBC-/MBC+. Description
ebc- Grade
30 EUR Starting
- Estimate
50 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1011 Numistats ref: 646416

Bolivia. 1861. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.6). AG. 19,69 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
55 EUR Realized

Aureo & Calicó, S.L. - Auction 435 . 1012 Numistats ref: 646417

Bolivia. 1861. Potosí. FJ. 8 soles. (KM. 138.6). AG. 19,70 g. MBC. Description
MBC Grade
15 EUR Starting
- Estimate
60 EUR Realized