Jesús Vico - Auction 164 . 973 Numistats ref: 622343
ORIENTE
CALIFATO OMEYA. SULEIMÁN I (/97-99/715-717). Dírham. Wasit. 99 H. AR 2,88 g. 27 mm. Walker II-544; Klat-694a. Leves oxidaciones. EBC+/EBC-.
Jesús Vico - Auction 164 . 978 Numistats ref: 622348
ORIENTE
CALIFATO OMEYA. HISAM IBN ABD AL-MALIK (106-126/724-743). Dírham. Wasit. 110 H. AR 3,98 g. 27 mm. Walker II-558; Klat-703. Falsa. Leves oxidaciones. MBC.
Jesús Vico - Auction 164 . 982 Numistats ref: 622352
ORIENTE
CALIFATO OMEYA. HISAM IBN ABD AL-MALIK (106-126/724-743). Dírham. Wasit. 117 H. AR 2,88 g. 29,5 mm. Walker II-567; Klat-710. Leves vanos. MBC+.
Jesús Vico - Auction 164 . 985 Numistats ref: 622355
ORIENTE
CALIFATO OMEYA. HISAM IBN ABD AL-MALIK (106-126/724-743). Dírham. Wasit. 121 H. AR 2,61 g. 25 mm. Walker II-571; Klat-714. Leve oxidaciones. EBC-.